Zaćma – przyczyny, objawy i przebieg

Z zaćmą zmaga się coraz więcej starszych osób. To schorzenie, polegające na stopniowym zmętnieniu soczewki dotyka najczęściej ludzi po 50. roku życia, ale mamy złą wiadomość – osoby niedbające o oczy i prowadzące niezdrowy styl życia są narażone nawet na wcześniejsze problemy ze wzrokiem. Jest również dobra wiadomość: zaćmę można leczyć i, przynajmniej częściowo, zapobiegać jej rozwojowi.

Zaćma – co to jest?
Prawidłowa soczewka oka jest gładka i przezroczysta, dlatego bezproblemowo przepuszcza promienie świetlne. Każdy stan patologiczny w jej obrębie ogranicza ilość światła docierającego do nerwów, a co za tym idzie pogarsza się jakość widzenia. Zaćma, lub inaczej katarakta, polega na zmętnieniu soczewki oka. Wyróżniamy dwie postacie: wrodzoną i nabytą. Najczęstszą formą jest zaćma starcza nabyta, na którą najbardziej narażone są osoby po 50. roku życia, ale bywa też wywołana czynnikami niezależnymi od wieku np.: cukrzycą (zaćma cukrzycowa), urazami (zaćma popromienna, hutnicza, elektryczna), stosowaniem sterydów (zaćma kortyzonowa) .

Wraz z wiekiem dochodzi do zaburzeń fizycznych i biochemicznych w strukturze białka, z którego zbudowana jest soczewka oka, co skutkuje pogorszeniem widzenia na jedno lub dwoje oczu, problemami z oceną odległości, a w końcowej fazie całkowitą utratą wzroku. Szybkość i przebieg choroby różni się w każdym przypadku i zależy od wielu czynników. Najczęściej katarakta rozwija się przez długie lata, ale zdarza się również, że postępuje gwałtownie w ciągu zaledwie kilku miesięcy.

Na to zwróć uwagę
Pierwsze objawy zaćmy mogą być mało zauważalne i łatwo zbagatelizowane. Zaczyna się od stopniowego pogarszania ostrości wzroku i uczucia zblednięcia lub przyciemnienia kolorów; z czasem dochodzi do zaburzeń widzenia nocą, aż w końcu następuje utrata widzenia. W niektórych przypadkach zdarzają się tzw. olśnienia (aureola) przy jasnych źródłach światła (wrażenie rozszczepienia światła widoczne wokół jego źródła). Innym rzadkim, ale charakterystycznym objawem jest podwójne widzenie.
Jeśli zauważasz którykolwiek z powyższych symptomów, umów się na wizytę do okulisty, gdyż wcześnie zdiagnozowana katarakta umożliwi podjęcie skutecznych działań zapobiegawczych bez konieczności ingerencji chirurgicznej. Zaawansowane stadium zaćmy leczy się operacyjnie. Jest to szybki i bezbolesny zabieg, ale czas oczekiwania na leczenie refundowane przez NFZ wynosi nawet kilka lat, z kolei leczenie prywatne wiąże się ze sporymi kosztami. Warto mieć na uwadze również fakt, że podobne objawy mogą dawać także inne choroby oczu np. starcze zwyrodnienie plamki żółtej, dlatego wczesna diagnostyka umożliwi szybkie wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Pamiętaj, zaćma to nie tylko problem starszych ludzi
Jak wspomnieliśmy powyżej, zaćma starcza to tylko jeden z jej rodzajów i chociaż ok. 90% przypadków dotyczy właśnie tego schorzenia, problem ten może dotyczyć również młodsze osoby, a w bardzo rzadkich przypadkach dotyka nawet noworodki. Niezdrowy tryb życia, zła dieta, palenie papierosów, nadmierne obciążenie oczu i brak ochrony przed jasnymi źródłami światła mogą przyczynić się do rozwoju zaćmy u osób przed pięćdziesiątką.

Źródła:
http://www.echirurgia.pl/zacma/zacma_kiedy_zglosic_sie_do_lekarza.htm
http://www.nhs.uk/translationpolish/Documents/Cataracts_age-related_Polish_FINAL.pdf
http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/oczy/zacma-objawy-metody-usuwania-katarakty_34496.html

MEDASCO S.A.
Zaćma
Korekcja laserowa
Telefon:
71 71 999 99


Koordynator:
733 355 220
biuro@medasco.pl
MEDASCO S.A.
Sanatoria
Rehabilitacja
Telefon:
71 71 999 99


Koordynator:
733 355 229
biuro@medasco.pl