Laserowa korekcja wzroku

Laser do zabiegów okulistycznych

Bardzo szybki

Prędkość lasera – 500 impulsów laserowych na sekundę, tj. od 2 do 3 razy więcej w porównaniu z innymi systemami laserowymi stosowanymi w chirurgii refrakcyjnej. 500 drobnych błysków w ciągu 1 sekundy modeluje powierzchnię rogówki, w ciągu 2 sekund usuwa jedną dioptrię przy krótkowzroczności.

Dzięki dużej prędkości oddziaływanie na tkankę rogówki trwa bardzo krótko. Chroni to rogówkę przed wysychaniem i przyspiesza proces przywrócenia dobrego widzenia. Jeżeli leczenie laserowe trwa zbyt długo, rogówka zaczyna wysychać – zmniejsza się dokładność leczenia, korekcja wzroku może okazać się próżna.

Niezwykle dokładny

Stosowany w operacji laser jest wyposażony w wyjątkowy automatyczny system regulacji strumienia świetlnego wiązki lasera, który zapewnia doskonałe połączenie prędkości i precyzji. Na początku zabiegu laser pracuje z dużą energią, by usunąć około 80 procent poddawanej korekcji rogówki. Długość stosowania potężnych wiązek zależy od stopnia wady refrakcji. Podczas zabiegu przez cały czas tę kwestię monitoruje program komputerowy pod nadzorem mikrochirurga wykonującego zabieg. Pozostałe 20 procent rogówki usuwa się delikatniejszą wiązką. W taki sposób zostaje zapewniona niezwykle gładka powierzchnia rogówki, a zarazem doskonały wzrok.

Bezpieczny i precyzyjny

Ze względu na fakt iż oko ciągle porusza się podczas zabiegu, w dokładnym i bezpiecznym wykonaniu zabiegu duże znaczenie ma centrowanie laserowe i ciągłe dostrajanie wiązki do aktualnej pozycji oka.

Zamontowany w wykorzystywanym do zabiegu laserze system śledzenia oka szybko – 1 050 razy na sekundę – i wszechstronnie – w 6 wymiarach – rejestruje ruchy oka podczas operacji chirurgicznej, i odwzorowuje te ruchy. W taki sposób wiązka lasera działa dokładnie na to miejsce, na które powinna zgodnie z zaplanowanym schematem operacji.

Wyposażony w system monitorowania

Laser jest wyposażony w system pomiaru grubości rogówki (pachymetria), który pozwala podczas zabiegu stale mierzyć grubość i zapewnić, by po korekcji laserowej rogówka pozostała dość stabilna (gruba), gdyż rogówka oka to jakby jego ściana – niezwykle ważne jest, by była twarda. Podobnie jak nurek orientuje się pod wodą przy pomocy przyrządu pomiaru głębokości, tak lekarza podczas zabiegu stale informuje program komputerowy. Notuje zmiany grubości rogówki i pokazuje na ekranie w rzeczywistym czasie. W każdej chwili lekarz dokładnie wie, ile usunięto rogówki i jaka grubość jeszcze pozostała.

Wiele innych szczegółów zapewnia nie tylko skuteczność zabiegu, ale też komfort pacjenta w jego trakcie, np., specjalne przyrządy, wytwarzające w rogówce stabilny mikroklimat, chronią ją przed wysuszeniem i usuwają cząsteczki, które mogą zasłaniać wiązkę lasera oraz zakłócać dokładność operacji; poza tym przyrząd jest wyposażony w specjalną lampę, dzięki której lekarz może wykonać niezbędne czynności.

Wiązka laserowa o bardzo małej średnicy

Wiązka laserowa znacznie cieńsza w porównaniu z innymi – zaledwie 0,54 mm – i o specjalnym kształcie modeluje rogówkę bardzo precyzyjnie i równomiernie. Wiązka laserowa o mniejszej średnicy oszczędza tkankę rogówki.

Zalety i wady metod

Różne metody laserowej korekcji wzroku opracowano po to, by lekarz okulista po ocenie stanu pacjenta mógł indywidualnie dopasować którąś z nich. Najodpowiedniejsza dla pacjenta metoda jest omawiana podczas konsultacji. Niekiedy pacjent ma do wyboru kilka metod, jednak czasami zaleca się tylko jedną, gdyż pozostałe nie są odpowiednie w konkretnym przypadku. Lekarz oftalmolog podczas konsultacji wyjaśnia, dlaczego odpowiednia jest ta lub inna metoda.

Podczas zabiegu pacjent nie odczuwa różnicy związanej ze stosowaną metodą, gdyż oko zostaje znieczulone. Odczucia pacjentów mają charakter indywidualny, jednak w wielu przypadkach po zabiegu LASIK dobre widzenie zostaje przywrócone szybciej – w ciągu 1-2 dni, stosując inne metody – w ciągu 3–5 dni. Po zabiegu dokonanym metodą LASIK swędzenie oka utrzymuje się jedynie w dniu zabiegu, przy stosowaniu innych może to potrwać 2-3 dni.

MEDASCO S.A.
Sanatoria
Rehabilitacja
Telefon:
71 71 999 99


Koordynator:
733 355 229
biuro@medasco.pl