Jakość życia u pacjentów przed i po zabiegu usunięcia zaćmy

Zaćma jest bardzo przykrą dolegliwością, dotykającą przede wszystkim osoby starsze. Zaczyna się od stopniowego pogarszania wzroku, a kończy na całkowitym ograniczeniu widzenia. To wynik zmętnienia soczewki oka, które powoli, ale bezlitośnie daje o sobie znać. Jakość życia stopniowo się pogarsza, aż w końcu pacjent staje się zależny od osób drugich.

Wzrok – najważniejszy zmysł
O tym, jak ważną funkcję w życiu człowieka pełni wzrok nie trzeba nikogo przekonywać. Praktycznie każda czynność wymaga jego zaangażowania. Na co dzień nie zauważamy jaki jest ważny, bo przywykliśmy, że po prostu jest. Wystarczy jednak mały eksperyment, by się o tym przekonać: zakryj półprzezroczystą opaską oczy na cały dzień, albo przynajmniej na kilka godzin i postaraj się normalnie funkcjonować. To trudne, prawda? A niektóre czynności, takie jak: czytanie, oglądanie telewizji, praca na komputerze i wiele innych są zupełnie niewykonalne. Właśnie poczułeś w minimalnym stopniu to, co czują osoby zmagające się ze znacznym ograniczeniem wzroku.
Zaćma jest na szczęście dysfunkcją odwracalną. Wystarczy operacja, polegająca na chirurgicznej wymianie soczewki oka i pacjent może znów cieszyć się dobrym wzrokiem. O przyczynach i objawach katarakty pisaliśmy w jednym z wcześniejszych artykułów. Przeczytaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej.

Jak pacjenci określają jakość życia przed i po zabiegu?
Badania przeprowadzone przez Barbarę Kubik, Aldonę Tabiś, Urszulę Romanowską oraz Kazimierę Moździerz w ramach pracy „Ocena wybranych aspektów jakości życia u pacjentów w przedziale wiekowym 55–75 lat przed i po zabiegu usunięcia zaćmy” http://www.termedia.pl/Czasopismo/Pielegniarstwo_Chirurgiczne_i_Angiologiczne-50/Streszczenie-25641 pokazują jasno, że usunięcie zmętnienia soczewki znacznie poprawiło jakość życia pacjentów w porównaniu ze stanem sprzed zabiegu. Przebadana została grupa 100 pacjentów. Dla 23% osób pogorszenie widzenia wiązało się z ograniczeniem aktywności społecznej, dla 10% z ograniczeniem aktywności fizycznej, a 67% pacjentów stwierdziło, że miało problemy z wykonywaniem wielu codziennych czynności.
Zabieg usunięcia zaćmy wpłynął na poprawę wzroku u 98% badanych i poprawę aktywności życiowej oraz fizycznej u 94% ankietowanych. Jest więc jasne, że jakość życia ma bezpośredni związek z możliwością normalnego funkcjonowania w społeczeństwie, a więc z możliwości korzystania ze wszystkich dobrodziejstw jakie daje dobry wzrok. Ponadto zdecydowana większość badanych oceniła wyżej zadowolenie z życia po zabiegu operacji zaćmy.

Psychologiczne skutki zaćmy
Zaćma nie tylko upośledza zdolność widzenia, ale wpływa także na subiektywne poczucie niższej wartości i spadek jakości życia, a to może wiązać się z zaburzeniami depresyjnymi. Chociaż nie stwierdzono bezpośredniej zależności pomiędzy zaćmą a depresją, jakość życia wpływa na zaburzenia depresyjne. Nie pomaga również długi czas oczekiwania na operację, w niektórych przypadkach nawet do 10 lat. Taka perspektywa jest niezwykle przygnębiająca, co może dodatkowo pogłębiać objawy depresyjne.
Zaćma to ogromny problem, dlatego odpowiednio szybkie podjęcie leczenia jest niezbędne nie tylko po to, by chory mógł widzieć, ale przede wszystkim, by mógł nadal cieszyć się życiem w takim stopniu, jak przed ograniczeniem widzenia.

Źródła:
http://www.termedia.pl/Czasopismo/Pielegniarstwo_Chirurgiczne_i_Angiologiczne-50/Streszczenie-25641
http://www.h-ph.pl/pdf/hyg-2014/hyg-2014-3-554.pdf

MEDASCO S.A.
Zaćma
Korekcja laserowa
Telefon:
71 71 999 99


Koordynator:
733 355 220
biuro@medasco.pl
MEDASCO S.A.
Sanatoria
Rehabilitacja
Telefon:
71 71 999 99


Koordynator:
733 355 229
biuro@medasco.pl