Istotność zmysłu wzroku dla poprawnego funkcjonowania człowieka

O tym, jak istotnym zmysłem jest wzrok, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Chociaż zdajemy sobie sprawę z tego, że oczy są ważne, zdecydowanie zbyt często lekceważymy podstawowe zasady higieny wzroku. A przecież nie tylko całkowita ślepota, ale również częściowe ograniczenie widzenia drastycznie obniża jakość życia.

Dyskomfort czy dysfunkcja?
Ograniczenie wzroku to jedynie niewielki defekt, który nie przeszkadza we w miarę normalnym funkcjonowaniu, czy problem, mogący chorego całkowicie wyłączyć z życia w społeczeństwie? Częściowo na ten temat pisaliśmy w poprzednim artykule „Jakość życia u pacjentów przed i po zabiegu usunięcia zaćmy”, w którym postawiliśmy tezę, że zaćma to poważna dysfunkcja, znacznie obniżająca jakość życia. Zaćmę oraz wiele innych wad oczu z powodzeniem można leczyć metodami chirurgicznymi, farmakologicznymi lub korekcyjnymi. Wraz z pogarszającym się wzrokiem osoby dotknięte tym schorzeniem muszą borykać się z wieloma problemami, często niezauważalnymi przez zdrową osobę.

Wyobraź sobie, że nic nie widzisz
Mówi się, że syty głodnego nie zrozumie. Tak samo zdrowa osoba ma nikłe pojęcie o tym, co przeżywa chory. Jednak w przypadku problemów ze wzrokiem można łatwo sobie to wyobrazić, a najlepiej sprawdzić samemu, próbując wykonywać codzienne czynności z zawiązanymi oczami. To trudne, prawda? Nawet mniejsze wady potrafią uprzykrzyć życie.

Postępująca zaćma odbiera choremu radość z życia i może być przyczyną pogorszenia samopoczucia psychicznego, braku samodzielności i pewności siebie, a także pośrednio prowadzi do urazów fizycznych. Jest to choroba podstępna i niebezpieczna. Na początku ogranicza częściowo pole i ostrość widzenia, co może być przyczyną wypadków przez nieuwagę: potknięcie, które kończy się siniakiem, uderzenie o framugę drzwi podczas przechodzenia z pokoju do pokoju itp. To z pozoru niegroźne urazy, ale co w przypadku, jeśli nie zauważy się przejeżdżającego samochodu podczas przechodzenia przez drogę? To może skończyć się bardzo źle.

Z czasem, w miarę rozwoju zaćmy, chora osoba dostrzega coraz mniej i staje się częściowo lub całkowicie zależna od innych. Problem ten nie dotyczy zresztą tylko katarakty, gdyż każde ograniczenie zmysłu wzroku jest kłopotliwe. O ile jednak wady takie jak krótkowzroczność, dalekowzroczność czy astygmatyzm można skorygować okularami lub soczewkami, o tyle zaćma czy jaskra wymagają przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego.

Światło – najlepszy nośnik informacji
Bodźce pochodzące z otoczenia odbieramy za pomocą wszystkich zmysłów, jednak to światło dostarcza nam ich najwięcej. Ani słuch, ani węch, ani dotyk nie są w stanie przekazać tylu informacji co wzrok. Dlatego pozbawieni możliwości widzenia stajemy się niemal bezradni. Wzrok jest najistotniejszym ze zmysłów wymaganych do prawidłowego funkcjonowania nie tylko w społeczeństwie, ale również we własnym domu.

Zaćma oraz inne dysfunkcje oczu to nie tylko niedogodność w postaci braku możliwości czytania czy oglądania telewizji, to realne zagrożenie dla zdrowia i życia. Osoby takie są znacznie bardziej narażone na problemy psychologiczne, zranienia, złamania kończyn, upadki ze schodów czy wypadki komunikacyjne.

Źródła:
http://www.staff.amu.edu.pl/~bartosz/index.php?dzial=b9
http://www.imp.lodz.pl/upload/oficyna/artykuly/pdf/full/2013/%20—2013_3_Pas-Wyro%C5%9Blak.pdf

MEDASCO S.A.
Zaćma
Korekcja laserowa
Telefon:
71 71 999 99


Koordynator:
733 355 220
biuro@medasco.pl
MEDASCO S.A.
Sanatoria
Rehabilitacja
Telefon:
71 71 999 99


Koordynator:
733 355 229
biuro@medasco.pl