Ile trzeba czekać na leczenie zaćmy w Polsce i dlaczego tak długo?

Polski system ochrony zdrowotnej ma swoje zalety i wady. Jednym z głównych problemów systemu są długie kolejki do leczenia. Dzieje się tak ze względu na wysokie koszty określonych zabiegów, ograniczony poziom finansowania ochrony zdrowia i zbyt małą liczbę specjalistów oraz ośrodków leczniczych. Na zabieg operacyjny zaćmy refundowany przez NFZ, w niektórych regionach Polski trzeba czekać nawet wiele lat. Dlaczego?

Operacja zaćmy – jak długo?
Według danych pozyskanych z Ogólnopolskiego Informatora o Czasie Oczekiwania na Świadczenia Medyczne http://kolejki.nfz.gov.pl/Informator/Index/ kolejki na ten zabieg w niektórych województwach osiągają nawet 12 lat, choć są także ośrodki, w których na operację można dostać się z miesiąca na miesiąc. Przykładowo: w Lublinie i Katowicach (dane na styczeń 2017) czas oczekiwania wynosi do 350 dni, ale już w Nowym Targu (woj. małopolskie) najbliższy wolny termin można znaleźć na 2029 rok, a osób w kolejce jest aż 4385. W 2016 roku na operację oczekiwało łącznie niemal 540 tys. chorych w całym kraju. Dla osób niemających możliwości swobodnego poruszania się po kraju i wyboru dowolnej placówki, gdzie jest najmniejsza kolejka, taki stan rzeczy jest ogromnym problemem. Raport Sequence uświadamia, że jeśli dostępność zabiegu się nie zwiększy, to do 2020 roku liczba oczekujących w Polsce może osiągnąć nawet milion osób.

Nierówna lista potrzeb i możliwości
Kolejki tworzą się przede wszystkim ze względu na ograniczone możliwości finansowania. W ogromnym skrócie: placówka lecznicza otrzymuje określoną pulę pieniędzy do rozdysponowania i może przeprowadzić tylko tyle zabiegów, na ile wystarczy pieniędzy. Stąd występują problemy z finansowaniem zabiegów o wysokich kosztach jednostkowych, a trzeba zaznaczyć, że cena zabiegu usunięcia zaćmy na NFZ w Polsce to 2111,15 zł, jest to kwota niemal dwukrotnie wyższa w porównaniu na przykład do Węgier. Osoby niecierpliwe mogą zdecydować się na prywatny zabieg, ale tu trzeba liczyć się z kosztem rzędu od 2000 zł do nawet 10 000 zł w zależności od kliniki. Jak więc widać wszystko rozbija się o pieniądze. Ale nie tylko. Winę za długie kolejki ponosi również niedoskonała organizacja pracy i niepełny nadzór oraz ograniczony potencjał diagnostyczny, terapeutyczny i lekarski.


Źródło obrazka: Kolejki oczekujących zasady, prowadzenie, sprawozdawczość; Narodowy Fundusz Zdrowia Podkarpacki Oddział Wojewódzki w Rzeszowie.

Aby zapewnić wszystkim pacjentom równą dostępność do świadczeń, musiał zostać wprowadzony system kolejkowania. Cały mechanizm prowadzenia listy oczekujących został bardzo dokładnie wyjaśniony na stronie NFZ, w szczególności zachęcamy do zapoznania się z dokumentem: Zasady kolejkowania: https://www.nfz-rzeszow.pl/files/kolejki/kolejki_zasady.pdf

Czy można uniknąć kolejek na operację zaćmy z refundacją NFZ?
Osoby cierpiące na zaćmę muszą albo uzbroić się w dużą dawkę cierpliwości i żyć ze świadomością wieloletniego oczekiwania na upragniony zabieg, który przywróci im komfort widzenia, albo poszukać alternatywnych metod. Najprostszą opcją jest odnalezienie innej placówki w Polsce, niż ta najbliższa, w której czas oczekiwania będzie najkrótszy. Korzystając z Ogólnopolskiego Informatora o Czasie Oczekiwania na Świadczenia Medyczne z łatwością sprawdzisz, który ośrodek leczniczy w Polsce oferuje korzystny czas oczekiwania na zabieg. Alternatywą wartą rozważenia jest również podjęcie leczenia za granicą np. na Litwie, gdzie można szybko poddać się operacji na zaćmę z refundacją NFZ. W załatwieniu wszystkich formalności, łącznie z organizacją wyjazdu pomoże Ci firma Medasco, zajmującą się ułatwianiem dostępu do leczenia polskim pacjentom za granicą.

Źródła:
https://www.nfz-rzeszow.pl/files/kolejki/kolejki_zasady.pdf

http://wyborcza.pl/1,75398,19636446,rosna-kolejki-do-usuniecia-zacmy-w-polsce-na-operacje-czeka.html

MEDASCO S.A.
Zaćma
Korekcja laserowa
Telefon:
71 71 999 99


Koordynator:
733 355 220
biuro@medasco.pl
MEDASCO S.A.
Sanatoria
Rehabilitacja
Telefon:
71 71 999 99


Koordynator:
733 355 229
biuro@medasco.pl