Spójrz w przyszłość
Nie musisz czekać w kolejce

Jak będę się porozumiewać z lekarzem?

Niektórzy lekarze posługują się językiem polskim. Zawsze jest obecna podczas badań i zabiegu pielęgniarka posługująca się językiem polskim.

A co zrobić jak lekarz wybierze dla mnie inną soczewkę niż ta za którą zapłaciłem?

Wówczas podpisujemy aneks do umowy i w zależności od wybranego wariantu pacjent dopłaca do wyższego pakietu lub Medasco zwraca różnicę w przypadku wyboru niższego pakietu.

Ile mam zabrać ze sobą pieniędzy?

Dobrze mieć przy sobie około 20 EUR. Najczęściej koszt kropli, które wykupuje się za granica nie przekracza 10 EUR, ale warto mieć niewielki zapas gotówki na własne potrzeby. Ponieważ zabiegi odbywają się w różnych szpitalach, koszt przepisanych kropli, może ulec zmianie. Najlepiej zapytać się o koszt kropli personelu Medasco podając nazwę konkretnego szpitala, w którym zabieg będzie wykonany.

Czy mogę dostać zwolnienie lekarskie?

Zwolnienie lekarskie musi być wystawione przez polską placówkę medyczną. Należy się więc udać po powrocie do kraju z dokumentacją medyczną do swojego lekarza.

Jak długo trwa wyjazd?

Wyjazd trwa niepełne dwa dni. Wyjeżdżamy rano i w tym samym dniu przeprowadzane są badania przedoperacyjne oraz zabieg. Następnego dnia rano odbywa się w szpitalu wizyta kontrolna.

Czy Medasco przyjmuje skierowanie od lekarza prywatnego?

Tak. Skierowanie od lekarza prywatnego również jest honorowane przez NFZ przy rozliczaniu kosztów refundacji.

Co robić, gdy po zabiegu oko będzie bolało?

Należy niezwłocznie skontaktować się z przedstawicielem Medasco, który ułatwi dostęp do lekarza celem ustalenia, jaki jest faktyczny powód bólu i zaleci odpowiednie dalsze postępowanie.

Czy lekarze operujący są dobrzy?

Tak. Wybraliśmy kliniki, które zatrudniają uznanych i doświadczonych lekarzy. Z sylwetkami lekarzy można zapoznać się w zakładce: O nas/Zespół medyczny

Jakie są najczęstsze przeciwskazania do wykonania zabiegu?

Podstawowym warunkiem wykonania zabiegu usunięcia zaćmy jest stabilny stan zdrowia pacjenta. Nie wyklucza to pacjentów chorych i w podeszłym wieku. W przypadku chorób współistniejących takich, jak zaawansowana cukrzyca, astma lub niewydolność krążenia konieczny jest kontakt z lekarzem w celu ustabilizowania stanu pacjenta. Termin operacji powinien zostać przesunięty w przypadku wystąpienia opryszczki, kataru, przeziębienia, grypy i stanów zapalnych oka. Przeciwskazaniem do zabiegu jest również stan po świeżym zawale lub udarze.

Dlaczego operacja jest na Litwie a nie w Polsce?

Kolejki na zabiegi w Polsce są bardzo długie z powodu niedostatecznych środków finansowych przeznaczonych na leczenie w ramach procedur. Skorzystanie z przepisów dyrektywy transgranicznej pozwala pacjentowi na finansowanie kosztów zabiegu z budżetu, który jest odrębny od budżetu, z którego NFZ finansuje zabiegi w Polsce. Roczny budżet przeznaczony na realizację zabiegów w ramach dyrektywy transgranicznej wynosi ponad miliard złotych i jest w niewielkim stopniu wykorzystywany przez polskich pacjentów. Identyczne budżety tworzą inne państwa unijne. Najefektywniej budżet wykorzystują pacjenci niemieccy, czescy oraz angielscy.

Dlaczego muszę dopłacać do zabiegu, który jest refundowany przez NFZ?

NFZ zwraca koszty w przypadku standardowego zabiegu zaćmy do kwoty 2112,04. Koszty te obejmują jedynie faktyczne koszty leczenia i koszty standardowej soczewki wewnątrzgałkowej. Medasco już w pakiecie podstawowym oferuje soczewki uznanych producentów o lepszych parametrach i lepiej tolerowane przez oko. Dodatkowo pacjent płaci za transport, nocleg i wyżywienie oraz obsługę administracyjną, ale oszczędza przeciętnie minimum dwa lata oczekiwania w kolejce na zabieg.

Kiedy odbywa się kontrola pooperacyjna?

Kontrola pooperacyjna jest przeprowadzana w dniu następnym po zabiegu. Podczas kontroli lekarz udziela niezbędnych porad, wydaje receptę oraz dokumentację medyczną.

Co to jest EKUZ i kto to załatwia?

Medasco na podstawie udzielonego pełnomocnictwa pomaga w załatwieniu karty EKUZ. Karta umożliwia w razie nagłego wypadku ( złamanie nogi) lub choroby uzyskanie pomocy ze strony służby zdrowia na terenie innego państwa UE/EFTA.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), potwierdza prawo do korzystania na koszt NFZ z niezbędnych świadczeń zdrowotnych w czasie tymczasowego pobytu na terenie innego państwa członkowskiego UE/EFTA.

EKUZ może zostać wydana wyłącznie osobom, które posiadają prawo do świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych zgodnie z przepisami krajowymi, w tym osobom zgłoszonym do ubezpieczenia zdrowotnego.

Korzystając z EKUZ zagranicą pamiętaj, że podlegasz obowiązkom i korzystasz z praw wynikających z ustawodawstwa państwa członkowskiego UE/EFTA na tych samych warunkach, co ubezpieczeni w tym państwie.

Idąc do lekarza upewnij się, że działa w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej tego państwa.
http://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/zalatw-sprawe-krok-po-kroku/jak-wyrobic-karte-ekuz/

Jakie są powikłania nieleczonej zaćmy?

Nieleczona zaćma może przekształcić się w zaćmę przejrzałą, której powikłania mogą doprowadzić do nieodwracalnej utraty wzroku.

Kto powinien decydować o wyborze soczewki?

Najodpowiedniejszą dla pacjenta  soczewkę powinien wybrać po przeprowadzeniu badań  okulista. Często sam wybór zależy również od stylu życia, aktywność zawodowej i wieku pacjenta.

Kiedy operacja powinna być wykonana?

Zmysł wzroku odpowiada w dużej mierze za samodzielność i jakość życia. Operację zaćmy należy wykonać, gdy pogorszenie wzroku utrudnia normalną aktywność oraz  pojawia się uczucie dyskomfortu.

Jak się będę czuł w pierwszych dniach po zabiegu?

Przez kilka dni po zabiegu  oko może być wrażliwe na dotyk, a pacjent może  odczuwać delikatny dyskomfort. Należy stosować krople do oczu zgodnie z wyznaczonym przez lekarza harmonogramem i przybyć na wyznaczoną wizytę kontrolną w celu zapewnienia najlepszych wyników zabiegu. Na noc trzeba zakładać przez określony czas zaleconą przez lekarza specjalną opaskę na oko.

Czy zabieg usunięcia zaćmy jest bolesny?

Znieczulenie miejscowe powoduje, że pacjent odczuwa minimalny dyskomfort. Okres rehabilitacji jest bardzo krótki.

Czy są sposoby na uniknięcie zaćmy?

Nie. Ponieważ zaćma jest powiązana z  naturalnym procesem starzenia się. Chorobę można spowolnić poprzez spożywanie pokarmów bogatych w przeciwutleniacze i noszenie okularów przeciwsłonecznych. Należy wybierać okulary z soczewkami chroniącymi przed promieniowaniem typu UVA i UVB.

Czy po zabiegu usunięcia zaćmy będę potrzebować okularów?

Zależy to od rodzaju soczewki wewnątrzgałkowej, która zostanie wszczepiona. Większość Pacjentów po zabiegu zaćmy związanym z wszczepieniem standardowych soczewek jednoogniskowych nie potrzebuje okularów do patrzenia na dużą odległość, lecz nadal potrzebują oni okularów do czytania.

Czy są różne rodzaje zaćmy?

Tak.  Zaćma rdzeniowa jest najbardziej rozpowszechniona i zazwyczaj powstaje z powodu naturalnego procesu starzenia się, bo włókna soczewki skupiają się w jej centrum. Zaćma kory jest również częstym zjawiskiem i powstaje z powodu stwardnienia torebki lub kory soczewki.

Czy można wykonać zabieg zaćmy na obu oczach jednocześnie?

Lekarz wykonuje najpierw zabieg w jednym oku, drugie oko możemy zoperować po ok. miesiącu czasu. Jednak należy pamiętać, że do każdego Pacjenta podchodzi się indywidualnie, dlatego należy porozmawiać z lekarzem o tym, jakie postępowanie jest właściwe w Państwa przypadku.

Po jakim czasie od zabiegu będę widzieć dobrze?

Przeważnie już na drugi dzień po zabiegu pacjenci widzą na tyle dobrze, że mogą wykonywać swoje zwyczajowe czynności, stosując się przy tym do zaleceń pooperacyjnych.  Ponieważ każdy pacjent jest inny, najlepiej zapytać lekarza jaki przewiduje  w Państwa przypadku okres czasu na odzyskanie dobrego widzenia.

Czy można wyleczyć zaćmę przy pomocy leków?

Nie istnieje skuteczny lek, który leczy zaćmę. Jedynym skuteczny, sposobem leczenia zaćmy jest   operacja, podczas której usuwamy zmętniałą soczewkę a na jej miejsce wszczepiamy sztuczną.

Co zrobić żeby nie dopuścić do rozwoju choroby?

 1. Sprawdź swoje leki. Zawarte w lekach substancje takie jak SSRI, statyny, steroidy oraz wiele innych farmaceutyków może mieć związek z kataraktą.
 2. Dbaj o regularne ćwiczenia fizyczne
 3. Dobrze się odżywiaj. Wystarczy lepiej jeść, żeby naprawić wzrok – badania dowodzą, że osoby osiągające wysoki wskaźnik zdrowego odżywiania HEI , który określa poziom spożycia warzyw, owoców, ziaren, mleka i mięsa (albo fasoli, ryb lub jajek), tłuszczów roślinnych, nasyconych, cholesterolu oraz soli – miały o 37% mniejsze ryzyko rozwoju tzw. zaćmy starczej, formującej się w centrum soczewki, najbardziej powszechnego typu katarakty.
 4. Jedz więcej przeciwutleniaczy, które eliminują wolne rodniki, spowalniają procesy starzenia organizmu oraz hamują rozwój zaćmy.
 5. Pamiętaj, że czynnikiem ryzyka jest palenie nikotyny. Obecność kadmu w papierosach gromadzi się w soczewce oka i powoduje uszkodzenie oka. Także dym papierosowy jest pełen wolnych rodników, więc może osłabiać ochronne działanie antyoksydantów.

Jakie są zalecenia, oraz jak powinna przebiegać pielęgnacja po operacji?

Należy stosować krople do oczu zgodnie z wyznaczonym przez lekarza dawkowaniem i przybyć na wyznaczoną wizytę kontrolną w celu upewnienia się, że nie występują powikłania po operacji.  W pierwszym miesiącu po operacji należy unikać ćwiczeń wysiłkowych, podnoszenia ciężkich rzeczy, narażenia oczu na substancje drażniące (dym papierosowy, odczynniki chemiczne) myć głowę na stojąco pod prysznicem z pochyleniem do tyłu aby woda nie dostała się do oczu.Za zgodą lekarza po miesiącu  można będzie powrócić do codziennych czynności (make-up, czytanie, itp.).  Lekarz zaleci zakładanie na noc specjalnej opaski na oko.
W przypadku stwierdzenia pogorszenia widzenia, pojawienia się dolegliwości bólowych czy podrażnienia oka operowanego należy pilnie zgłosić się do lekarza okulisty.

Jakie badania należy wykonać przed operacją?

Do planowego zabiegu operacyjnego należy wykonać i posiadać przy sobie wyniki następujących badań:
Testy należy wykonać nie wcześniej niż na 3 tygodnie przed terminem zabiegu

 • Morfologia krwi obwodowej z rozmazem ( ze wzorem odsetkowym)
 • Wskaźnik protrombinowy INR
 • Czas kaolinowo-kefainowy APTT
 • EKG
 • Glukoza
 1. Z wynikami powyższych badań pacjent zgłasza się do lekarza internisty, który na ich podstawie z uwzględnieniem aktualnie stosowanych leków pisemnie orzeka, że pacjent może być operowany w znieczuleniu miejscowym.
 2. Pacjenci którzy leczą się poradniach specjalistycznych (endokrynologiczna, kardiologiczna, diabetologiczna, pulmonologiczna) powinni posiadać aktualne (ważne 2-3 tygodnie) orzeczenie lekarskie z kwalifikacją do zabiegu w znieczuleniu miejscowym.
 3. Pacjenci w przeszłości hospitalizowani powinni posiadać przy sobie karty informacyjne z pobytu w szpitalu.

Pobierz i wydrukuj Wykaz Badań

Jak przebiega proces badania wstępnego?

 1. Badanie wstępne przed operacją zaćmy rozpoczyna się od tzw. wywiadu. ( ważne jest, aby na badania zabrać spis zażywanych leków oraz okulary)
 2. Po przeprowadzonym wywiadzie chorobowym, następuje zmierzenie wady refrakcji – wadę dioptryczną oka i ciśnienie śródgałkowe. Pomiary ciśnienia śródgałkowego są bardzo ważne w każdym wieku, ponieważ jeśli jest podwyższone, może oznaczać ryzyko wystąpienia jaskry.
 3. Pacjent zostaje poddany badaniu  biometrycznemu,  podczas którego zostaje  zmierzone oko. Wyniki tych pomiarów stanowią parametry wstępne do obliczeń nowej sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej, która zostanie wszczepiona podczas operacji.
 4. W przypadku, gdy zaćma jest już w stanie zaawansowanym i jeśli ze względu na zbyt zmętniałą soczewkę nie można zmierzyć niektórych wartości, zostanie zastosowane badanie oka przy użyciu ultradźwięków.
 5. Następnie przeprowadza się bardzo ważne badanie, tj. tylnej części oka, które przeprowadza się po zakropieniu oczu. Na tym etapie badania wstępnego u pacjenta wykrywane są wszystkie ewentualne uszkodzenia oka wewnętrznego
 6. Badanie wstępne kończy się konsultacją u lekarza okulisty, który przeprowadzi szczegółową analizę tylnego segmentu oka oraz omówi i wybierze  najbardziej odpowiednie opcje leczenia zaćmy.

Jak postąpić, gdy pojawiają się objawy zaćmy?

W pierwszej kolejności należy skonsultować się lekarzem pierwszego kontaktu lub okulistą.
Następnym krokiem jest rozpoznanie choroby. Badanie nie jest skomplikowane, polega na zdiagnozowaniu przedniego odcinka gałki ocznej w lampie szczelinowej, co pozwala na ocenę stopnia i rodzaju zmętnienia soczewki.

MEDASCO S.A.
Zaćma
Korekcja laserowa
Telefon:
71 71 999 99


Koordynator:
733 355 220
biuro@medasco.pl
MEDASCO S.A.
Sanatoria
Rehabilitacja
Telefon:
71 71 999 99


Koordynator:
733 355 229
biuro@medasco.pl