Co to jest zaćma?

Zaćma (katarakta) to postępująca choroba degeneracyjna spowodowana zmętnieniem części lub całości soczewki oka. Zmętnienie powstaje najczęściej na wskutek naturalnego procesu starzenia się soczewki, ale również może być wynikiem urazu mechanicznego, chemicznego, chorób ogólnoustrojowych lub miejscowych oka. Rozwój  choroby zaczyna się niezauważalnie i bezboleśnie, zwykle po 40. roku życia, ale najczęściej dopiero po 60. roku pacjent dostrzega objawy, gdy pogorszone widzenie utrudnia mu wykonywanie codziennych czynności. Chorobę diagnozuje zwykle okulista podczas rutynowych badań kontrolnych

Zdrowa soczewka jest przezroczysta, co pozwala na przechodzenie promieni światła do dalszych struktur oka, odpowiedzialnych za powstawanie obrazu. Wraz z wiekiem w naszej soczewce pojawiają się dodatkowe włókna, które powodują, że soczewka  staje się mniej elastyczna i  przejrzysta oraz staje się  grubsza i cięższa. Traci swoje zdolności akomodacyjne i pojawiają się problemy z czytaniem z niewielkiej odległości. Zmiany w równowadze biochemicznej i osmotycznej w oku oraz pojawienie się skupisk białkowych utrudniają przedostanie się promieni światła do wnętrza oka. Światło ulega zbyt dużemu rozproszeniu, a obrazy na siatkówce oka stają się rozmyte.   Zaćma może się rozwijać w jednym lub obu oczach. W każdym oku może się rozwijać w innym tempie i może zajmować te same lub inne struktury soczewki. Z czasem zmętnienie soczewki prowadzi do ograniczenia widzenia, chory może widzieć jedynie kontury przedmiotów. W krańcowych wypadkach zaćma może powodować utratę wzroku.

 

Objawy

Objawy świadczące o rozwoju zaćmy to:

– Pogorszenie ostrości widzenia, z czasem także do bliży oraz nocą  (efekt – zamglony, nieostry obraz)
– kolory są mniej intensywne i mniej wyraziste (wrażenie blednięcia kolorów)
– wrażenie zbyt dużej ostrości światła, które do tej pory nie raziło,
– powstawanie efektu aureoli wokół źródła światła,
– oczy znacznie szybciej męczą się przy czytaniu lub oglądaniu telewizji
– trudno jest dobrać właściwe okulary do korekcji wzroku
– efekt podwójnego widzenia
– upośledzone widzenie kontrastu, brak detali

 

Leczenie

Jedyną  skuteczną metodą leczenia zaćmy jest operacja, podczas której zmętniała soczewka zostaje usunięta i zastąpiona  sztuczną. Metodą powszechnie stosowaną jest małoinwazyjna fakoemulsyfikacja, która polega na rozbiciu zmętniałej soczewki przy pomocy ultradźwięków i usunięciu jej rozbitych fragmentów.  W miejsce usuniętej soczewki implantowana jest soczewka zwijalna (IOL) o odpowiednio dobranych parametrach optycznych. Mikrochirurdzy przeprowadzają zabieg za pomocą mikrocięcia około 2 mm. Nie ma konieczności zakładania na ranę szwów pooperacyjnych, co przyśpiesza proces gojenia oka. Zabieg trwa do 20 minut i przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym.

Zabieg usunięcia zaćmy jest jednym z najbezpieczniejszych i najbardziej udanych operacji wykonywanych obecnie na świecie.

 

Soczewki

Sztuczne soczewki różnią się od siebie kształtem oraz materiałem, z którego są wyprodukowane. Wiele badań wskazuje na to, że najbezpieczniejszym i  dającym najlepsze efekty materiałem jest akryl. Jest bardzo dobrze tolerowany przez oko i umożliwia produkowanie soczewek odpowiedniego kształtu. Obecnie pacjent po konsultacji z lekarzem może wybrać odpowiednią dla siebie sztuczną soczewkę wewnątrzgałkową. Pacjent, po wszczepieniu standardowej soczewki wewnątrzgałkowej, nie potrzebuje już okularów do patrzenia na dużą odległość, ale musi je zakładać do czytania. Można też zdecydować się na soczewki, które pozwalają na dobre widzenie z bliska i z daleka, a nawet likwidujące astygmatyzm.

 

Co jeszcze musisz wiedzieć na temat zaćmy:

– Zaćma jest chorobą, która postępuje powoli, jednak zaawansowana zaburza wykonywanie nawet najprostszych, codziennych czynności, takich jak czytanie czy rozpoznawanie twarzy członków rodziny.
– Wiek nie jest jedynym czynnikiem ryzyka rozwoju zaćmy. Choć prawie u  wszystkich choroba rozwija się wraz z wiekiem, ostatnie badania pokazują, że styl życia i zachowania mogą wpływać na to  kiedy i jak szybko zaćma będzie się rozwijać. Czynnikami sprzyjającymi pojawieniu się choroby są: cukrzyca, częsta ekspozycja na światło słoneczne, palenie tytoniu, otyłość, wysokie ciśnienie krwi,  uszkodzenia oka, długotrwałe stosowanie sterydów. W ostatnich latach obserwuje się obniżenie wieku chorych.
– Zaćmie nie można zapobiec, ale można obniżyć ryzyko. Noszenie okularów przeciwsłonecznych z filtrem UV, unikanie palenia papierosów oraz jak niektóre badania wykazują  spożywanie większej ilości witaminy C mogą opóźnić rozwój zaćmy.
– Operacja może pomóc poprawić więcej niż tylko ostrość widzenia. Badania wykazały, że chirurgia zaćmy może poprawić znacząco jakość życia i zmniejszyć ryzyko upadku. W trakcie zabiegu naturalna soczewka jest  zastąpiona soczewką sztuczną, która powinna w istotny sposób poprawić wzrok.

 

Statystyka

Zaćma – jest to jedna z najczęściej występujących chorób oczu na świecie.

– 27 milionów ludzi na świecie choruje na zaćmę
– 800 tys. Polaków choruje na zaćmę
– u ponad 70% osób powyżej 75. roku życia można stwierdzić jej obecność w stopniu, który ogranicza codzienną aktywność życiową.
– zaćma odpowiada za  51% przypadków ślepoty na świecie

 

MEDASCO S.A.
Sanatoria
Rehabilitacja
Telefon:
71 71 999 99


Koordynator:
733 355 229
biuro@medasco.pl