Borowina – leczniczy skarb Litwy

Skorzystaj w leczniczych właściwości borowiny!

KURACJA LECZNICZYM BŁOTEM

Borowina to inaczej nieodwodniony torf, który powstaje w wyniku rozkładu roślin w środowisku wilgotnym, przy niewielkim dostępnie powietrza. Tak powstały torf jest bogactwem kwasów organicznych i soli mineralnych.

 

Borowiny były stosowane w medycynie naturalnej do leczenia różnego rodzaju urazów już od dawna.

Znane były także ze swych właściwości przeciwzapalnych i przeciwbólowych.

 

 

Procedury błotne wpływają na mechaniczne, termiczne, chemiczne, bólowe i inne receptory skóry, powodując złożone reakcje odruchowe. Przede wszystkim zaczynają działać odruchy troficzne (odżywianie tkanek). Biologicznie aktywny materiał jest uwalniany w skórze, a przez to wszystkie układy ciała zaczynają reagować.

Ze względu na zmiany w organizmie spowodowane zastosowaniem błota, różne funkcje normalizują się, poprawia się przepływ krwi i żywienie tkanek i narządów, wzrasta wchłanianie tlenu, czynność wewnętrznych gruczołów wydzielniczych staje się bardziej aktywna, zwłaszcza jeśli była niewystarczająca, poprawia się wydalanie produktów o różnych procesach zapalnych. Zmniejsza to ból i wywołuje efekty przeciwzapalne, aktywuje mechanizmy ochronne i adaptacyjne ciała.

 

Błoto torfowe

Borowina pomoże skórze odzyskać jędrność i przyswoić biologicznie aktywne substancje, które wpływają na wszystkie układy organizmu.

Zalecana jest w leczeniu chorób związanych z aparatem ruchowym (kręgosłup, kości, stawy, mięśnie itp.), chorób układu nerwowego, układu pokarmowego, chorób związanych z obwodowymi naczyniami krwionośnymi, pomaga w leczeniu urazów, oparzeń, skutków odmrożeń, chorób otolaryngologicznych. Nie jest  wskazana przy ostrych stanach zapalnych organizmu, niewydolności krążeniowej, zapaleniu żył, miażdżycy, anemii, cukrzycy, chorobach nerek, serca i w trakcie ciąży. Borowinę wykorzystuje się w trakcie aplikacji błotnych, kąpieli, zabiegów elektro-błotnych oraz przez tampony błotne, a wszystkie zabiegi powinny być zalecone przez lekarza w sanatorium.

 

Białe błoto lecznicze

Oprócz borowiny stosuje się również  jeziorny muł zwany białym błotem. Jest on  pochodzenia organicznego i zawiera wiele biologicznie aktywnych substancji oraz mikroelementów. Podczas zabiegu błoto będzie działa korzystnie nie tylko na skórę, lecz również na tkankę oraz narządy wewnętrzne. Zabiegi z białego błota wpłyną korzystnie na układ krwionośny i przemianę materii, pomogą również organizmowi w wydaleniu szkodliwych substancji oraz toksyn, wzmocnią układ odpornościowy.

 

Czy wiesz, że…   ten typ leczenia doskonale znali już Egipcjanie, wykorzystując z powodzeniem muł nilowy.

Szczególnie skuteczne są kąpiele wannowe mineralne z błotem leczniczym – już 20 minut spędzonych w wannie z ciepłym błotem otworzy pory skórne oraz wpłynie pozytywnie na wydalanie toksyn. Do Twojej skóry i układu krwionośnego trafi mnóstwo pożytecznych mikroelementów i biologicznie aktywnych substancji, a także polepszy się przemiana materii.

Kąpiele błotne mają właściwości znieczulające, przyśpieszają proces gojenia się ran oraz regeneracji uszkodzonej tkanki. Błoto nawilża skórę, chroni ją przed przesuszeniem i starzeniem. Kąpiele te skutecznie leczą przewlekłe zapalenia, alergie, zakłócenia pracy układu trawiennego, choroby stawów, mięśni oraz ginekologiczne i urologiczne dolegliwości.

Poczuj lecznicze walory borowiny, wróć szybciej do zdrowia!

Litewskie uzdrowiska zapraszają  na wyprawę rzekami i jeziorami, oferują wypoczynek i szybsze odzyskanie sił.  Wyjedz do sanatorium z Medasco!

MEDASCO S.A.
Sanatoria
Rehabilitacja
Telefon:
71 71 999 99


Koordynator:
733 355 229
biuro@medasco.pl